Oddech jest jedną z najbardziej naturalnych czynności życiowych, która odbywa się w zdecydowanej większości bez naszego świadomego udziału. Od pierwszego oddechu zaczyna się nasze życie, a ostatni oddech to życie kończy.
Oddech wpływa na nasze zdrowie, na naszą sprawność fizyczną i psychiczną. Potrafi uspokoić nadmierne wzbudzenie emocjonalne, ale też i pobudzić energię życiową. Pomaga zwiększyć koncentrację, zdolność funkcjonowania pamięci, rozwija kreatywność i procesy poznawcze. Wpływa na rozluźnienie ciała, jednocześnie zwiększa odczuwanie pozytywnych emocji. Uspokaja umysł i rozświetla skórę, dotlenia i detoksykuje organizm.
W praktyce jogi to właśnie oddech jest najważniejszym elementem. Praktyka jogi to nie zaawansowane pozycje, maksymalne zakresy ciała - to właśnie oddech, uważność i budowanie świadomości.
Pięknie podsumowuje to znana nauczycielka jogi, Kino McGregor: "Dobrze wykonane pozycje, akrobatyczne ruchy i poruszające się dłonie pozostaną tylko ozdobnikami, jeśli nie dołączymy skupienia na oddechu, który stanowi serce jogi".
Techniki oddechowe w jodze nazywa się Pranayama. Prana w sanskrycie oznacza oddech, yama oznacza wydłużanie. Kontrolowanie własnego oddechu i jego prowadzenie w określony sposób powoduje pewne reakcje psychofizyczne, które dają poczucie jedności ciała i umysłu. Poprzez oddech możemy także doświadczyć wyższych stanów świadomości, ponieważ oddech i jego obserwacja są jednym ze sposobów medytacji.
Istnieją dwa podstawowe sposoby oddychania w jodze:
Gdy już opanujemy oddech brzuszny i przeponowy, można przejść do oddechu pełnego, który jest połączeniem obu powyższych. Dobrze jest zacząć od wypełnienia podczas wdechu najpierw klatki piersiowej, a potem brzucha, natomiast przy wydechu odwrotnie – najpierw opada brzuch, potem opróżniany klatkę piersiową.
Ważnym elementem jest wykonywanie wdechów i wydechów w miarę możliwości przez nos oraz utrzymanie wydłużonego kręgosłupa w wygodnej pozycji siedzącej. Próbujemy „wyrównać” oddech, prowadząc go tak, aby długość wdechu i wydechu była taka sama. Można zacząć od „ liczenia” długości wdechów i wydechów, wydłużając je w miarę możliwości i postępów w praktyce, bez wywoływania napięcia. Oddech powinien być miarowy, spokojny, miękki i jednolity.
W bardzo znanym dziele o Jodze – Upaniszadach podane jest, że „wdech powinien być jednolity i przypominać picie wody przez słomkę, a wydech płynny jak przelewanie oleju z jednego naczynia w drugie”.
Wśród bardziej zaawansowanych technik są m.in. oddech Ujjayi, charakteryzujący się charakterystycznym szmerem podczas oddychania, Kumbhaka – z zatrzymaniem po wdechu lub wydechu, Bhamari – ze specyficznym dźwiękiem przypominającym brzęczenie pszczoły, czy Nadi Shodana – uważanym przez wiele szkół za najważniejszą Pranayamę – oddechem oczyszczającym i harmonizującym. Techniki zaawansowane szczególnie powinno się praktykować pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego nauczyciela.
Zalet prawidłowego, świadomego oddechu jest wiele – od czysto fizycznych, fizjologicznych, poprzez emocjonalne czy mentalne. Lepszy oddech to lepsza jakość życia, pod wieloma względami. Tak niewiele potrzeba, a zmienić może się wiele.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej i poznać jogę od podstaw, zapraszamy do udziału w szkoleniu PFS YOGA.