METODA ELEKTROSTYMULACJI JAKO SKUTECZNE NARZĘDZIE W TRENINGU PERSONALNYM

METODA ELEKTROSTYMULACJI JAKO SKUTECZNE NARZĘDZIE W TRENINGU PERSONALNYM
Artur Ziółko, 18-12-2024

Metoda elektrostymulacji (czyt. EMS) przebojem wdziera się do świata treningu personalnego. Wysokiej jakości sprzęt do elektrostymulacji jest coraz bardziej dostępny i powszechny. Większa dostępność oznacza również większą liczbę trenerów EMS, często niezagospodarowanych na rynku fitness. Czy warto sięgać po to narzędzie do pracy z klientem personalnym?

CZYM JEST METODA EMS?

Metoda EMS (z ang. Electrical Muscle Stimulation) jest relatywnie nową metodą treningową wykorzystującą stymulację w postaci impulsów elektrycznych do wywoływania skurczów mięśniowych. Odbywa się to poprzez elektrody umieszczone w kamizelce lub stroju treningowym, wykorzystywanym w trakcie treningu. W zależności od rodzaju sprzętu elektrody mogą być połączone z urządzeniem sterującym w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Na rynku występują tzw. stroje suche i mokre.

Typowy trening EMS nie jest skomplikowany i nie wymaga specjalnego przygotowania. Co więcej, nie wymaga używania dodatkowych obciążeń czy przyrządów treningowych (ale nie ma ku temu przeciwwskazań), przez co sam w sobie nie obciąża nadmiernie kręgosłupa czy stawów. Bodźcem treningowym jest impuls elektryczny o odpowiedniej częstotliwości i to poziom natężenia tego impulsu w głównej warunkuje intensywność danej sesji treningowej.

Technologia WB-EMS (Whole Body EMS) ma w Polsce relatywnie krótką historię, sięgającą około 15 lat. Niemniej w ostatnim czasie widać mocny rozkwit tej technologii na rynku oraz coraz większą dostępność w studiach treningu personalnego i klubach fitness. Tym bardziej warto pochylić się nad zaletami i wadami tej metody.

Jakie korzyści niesie za sobą metoda elektrostymulacji?

  • Efektywne i jednoczesne pobudzenie większości grup mięśniowych (w zależności od producenta sprzętu).
  • Skuteczna stymulacja mięśni głębokich i CORE.
  • Wzrost siły i wytrzymałości mięśni.
  • Redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz modelowanie sylwetki poprzez przyspieszenie metabolizmu i wysoki wskaźnik spalonych kalorii (w zależności od intensywności sesji treningowej).
  • Poprawa jakości i ujędrnienia skóry,
  • Ochrona stawów, kręgosłupa poprzez wykonywanie treningów o wysokiej intensywności bez konieczności obciążania mechanicznego.
  • Przyspieszenie rekonwalescencji po urazach, szczególnie w ostrej lub wczesnej fazie po urazie/zabiegu.
  • Łagodzenie bólu pleców i dolegliwości bólowych kręgosłupa poprzez skuteczną aktywację mięśni przykręgosłupowych oraz mięśni głębokich.
  • Krótki czas trwania całej sesji (20-30 minut).

Jak widać powyżej metoda elektrostymulacji niesie za sobą WIELE KORZYŚCI.

Czy to znaczy, że trening EMS jest REMEDIUM na wszystko?

Oczywiście nie! EMS jest z jedną metod treningowych, i jak każda metoda ma też swoje wady. Jedną z głównych jest szereg przeciwwskazań medycznych do treningu EMS, które możesz znaleźć tutaj (Revised list of absolute and relative German contraindications for WB-EMS). Co więcej specyfika treningu EMS może prowadzić do dużego stresu metabolicznego w obrębie stymulowanych grup mięśniowych co może skutkować wysokim poziomem powysiłkowej bolesności mięśni. Sam trening EMS wytwarza w wielu grupach mięśniowych jednocześnie bardzo wysokie napięcie mechaniczne, co dość mocno obciąża nasz układ nerwowy. Tym samym nie jest zalecane wprowadzania do planu treningowego więcej niż 2 sesji EMS tygodniowo. W przypadku bardziej zaawansowanych osób może być to zbyt mały bodziec, szczególnie w przypadku realizacji celu jakim jest budowa masy mięśniowej. Dzieje się tak, z powodu utrudnionego osiągnięcia zjawiska progresywnego przeciążania (progressive overload) w dłuższej perspektywie czasu z wykorzystaniem wyłącznie metody EMS. Ponadto nasz aparat ruchu wymaga również zewnętrznego obciążania mechanicznego (jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych), m.in. w celu utrzymania wysokiej gęstości i mineralizacji kości czy zachowania sprawności elementów stawowych i chrzęstnych.

Zatem ciekawą alternatywą może okazać się połączenie sesji elektrostymulacji z konwencjonalnym treningiem siłowym. W ten sposób możemy zoptymalizować plan treningowy, aby czerpać maksymalne korzyści z obu metod treningowych przy wykorzystaniu potencjału i profitów każdej z nich. Ten sysem z powodzeniem stosuje u części swoich klientów.

DLA KOGO TRENING EMS?

Istnieje bardzo szerokie grono potencjalnych klientów, które może zyskać ogromne korzyści ze stosowania metody EMS. W skrócie można powiedzieć, że metoda EMS jest… dla wszystkich bez przeciwwskazań do treningu (patrz wyżej). Niemniej pozwolę sobie rozwinąć i uszeregować poniższą listę według najbardziej priorytetowych, opierając się na obiektywnych oraz subiektywnych przesłankach:

  • Osoby starsze, szczególnie przy ograniczonej możliwości mechanicznego obciążania aparatu ruchu.
  • Klienci urazowi lub pourazowi w celu przeciwdziałania atrofii mięśniowej i/lub wspomagania procesu rehabilitacji i rekonwalescencji po urazie.
  • Klienci posiadający chroniczne bóle pleców czy stawów jako forma terapii i działań przeciwbólowych.
  • Osoby ograniczone czasowo lub wolicjonalnie (brak chęci do konwencjonalnych treningów).
  • Alternatywnie: sportowcy, osoby średnio zaawansowane i zaawansowane jako dodatkowa forma aktywności w celu poprawy regeneracji, aktywacji mięśni głębokich lub działanie profilaktyczne i przeciwbólowe.

PODSUMOWANIE

Metoda elektrostymulacji nie jest żadnym „złotym środkiem”, a jedną z dostępnych na rynku metod treningowych, którą warto wdrożyć do swojego warsztatu trenerskiego. Z perspektywy czasu uważam, że możliwość wykorzystania elektrostymulacji w pracy z klientem komercyjnym daje dużo więcej możliwości oraz potencjalnych nowych klientów. Oczywiście wciąż jedną z głównych barier jest dość wysoki koszt wdrożenia i zakupu technologii EMS, niemniej z każdym kolejnym rokiem, większa dostępność i konkurencja rynkowa, powodują, że próg wejścia obniża się. Kluczem jest dobry plan oraz rozwijanie umiejętności trenerskich w celu wykorzystania całego potencjału metody EMS. W tym celu wraz z ProFi Academy wprowadzamy do oferty szkoleniowej system szkoleń dla przyszłych i aktualnych trenerów EMS: materiałów, webinarów i szkoleń.

Już dzisiaj pragnę zaprosić wszystkich do udziału w bezpłatnym webinarze 14 stycznia 2025 r. pt. Metoda elektrostymulacji (EMS) w treningu personalnym: hit czy kit? 

 A jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej, zapraszamy na nasze 2 nowe szkolenia: TRENER EMS Poziom I i Trener EMS Poziom II, sprawdź i nie zwlekaj z zapisem!

Artur ZIÓŁKO  

@trenerodAdoZ

Szkoleniowiec ProFi Academy

Trener personalny, trener EMS

 

Źródła:

The Impact of Baseline Pain Intensity on the Effectiveness of Whole-Body Electromyostimulation (WB-EMS) for Nonspecific Chronic Back Pain (2024)

Revised list of absolute and relative German contraindications for WB-EMS (2024)

Efectiveness of whole‑body electromyostimulation on knee pain and physical function in knee osteoarthritis: a randomized controlled trial (2024)

Acute Effects of Combining Whole-Body Electromyostimulation with Resistance Training in Active Women (2023)

Effects of electrical muscle stimulation on core muscle activation and physical performance in non-athletic adults (2022)

Effects of whole-body electromyostimulation on function, muscle mass, strength, social participation, and falls-efficacy in older people: A randomized trial protocol (2021)

Efficacy of Whole-Body Electromyostimulation (WB-EMS) on Body Composition and Muscle Strength in Non-athletic Adults. A Systematic Review and Meta-Analysis (2021)

Electrical Muscle Stimulation: An Effective Form of Exercise and Early Mobilization to Preserve Muscle Strength in Critically Ill Patients (2012)

Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz