Metoda elektrostymulacji (czyt. EMS) przebojem wdziera się do świata treningu personalnego. Wysokiej jakości sprzęt do elektrostymulacji jest coraz bardziej dostępny i powszechny. Większa dostępność oznacza również większą liczbę trenerów EMS, często niezagospodarowanych na rynku fitness. Czy warto sięgać po to narzędzie do pracy z klientem personalnym?
CZYM JEST METODA EMS?
Metoda EMS (z ang. Electrical Muscle Stimulation) jest relatywnie nową metodą treningową wykorzystującą stymulację w postaci impulsów elektrycznych do wywoływania skurczów mięśniowych. Odbywa się to poprzez elektrody umieszczone w kamizelce lub stroju treningowym, wykorzystywanym w trakcie treningu. W zależności od rodzaju sprzętu elektrody mogą być połączone z urządzeniem sterującym w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Na rynku występują tzw. stroje suche i mokre.
Typowy trening EMS nie jest skomplikowany i nie wymaga specjalnego przygotowania. Co więcej, nie wymaga używania dodatkowych obciążeń czy przyrządów treningowych (ale nie ma ku temu przeciwwskazań), przez co sam w sobie nie obciąża nadmiernie kręgosłupa czy stawów. Bodźcem treningowym jest impuls elektryczny o odpowiedniej częstotliwości i to poziom natężenia tego impulsu w głównej warunkuje intensywność danej sesji treningowej.
Technologia WB-EMS (Whole Body EMS) ma w Polsce relatywnie krótką historię, sięgającą około 15 lat. Niemniej w ostatnim czasie widać mocny rozkwit tej technologii na rynku oraz coraz większą dostępność w studiach treningu personalnego i klubach fitness. Tym bardziej warto pochylić się nad zaletami i wadami tej metody.
Jakie korzyści niesie za sobą metoda elektrostymulacji?
Jak widać powyżej metoda elektrostymulacji niesie za sobą WIELE KORZYŚCI.
Czy to znaczy, że trening EMS jest REMEDIUM na wszystko?
Oczywiście nie! EMS jest z jedną metod treningowych, i jak każda metoda ma też swoje wady. Jedną z głównych jest szereg przeciwwskazań medycznych do treningu EMS, które możesz znaleźć tutaj (Revised list of absolute and relative German contraindications for WB-EMS). Co więcej specyfika treningu EMS może prowadzić do dużego stresu metabolicznego w obrębie stymulowanych grup mięśniowych co może skutkować wysokim poziomem powysiłkowej bolesności mięśni. Sam trening EMS wytwarza w wielu grupach mięśniowych jednocześnie bardzo wysokie napięcie mechaniczne, co dość mocno obciąża nasz układ nerwowy. Tym samym nie jest zalecane wprowadzania do planu treningowego więcej niż 2 sesji EMS tygodniowo. W przypadku bardziej zaawansowanych osób może być to zbyt mały bodziec, szczególnie w przypadku realizacji celu jakim jest budowa masy mięśniowej. Dzieje się tak, z powodu utrudnionego osiągnięcia zjawiska progresywnego przeciążania (progressive overload) w dłuższej perspektywie czasu z wykorzystaniem wyłącznie metody EMS. Ponadto nasz aparat ruchu wymaga również zewnętrznego obciążania mechanicznego (jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych), m.in. w celu utrzymania wysokiej gęstości i mineralizacji kości czy zachowania sprawności elementów stawowych i chrzęstnych.
Zatem ciekawą alternatywą może okazać się połączenie sesji elektrostymulacji z konwencjonalnym treningiem siłowym. W ten sposób możemy zoptymalizować plan treningowy, aby czerpać maksymalne korzyści z obu metod treningowych przy wykorzystaniu potencjału i profitów każdej z nich. Ten sysem z powodzeniem stosuje u części swoich klientów.
DLA KOGO TRENING EMS?
Istnieje bardzo szerokie grono potencjalnych klientów, które może zyskać ogromne korzyści ze stosowania metody EMS. W skrócie można powiedzieć, że metoda EMS jest… dla wszystkich bez przeciwwskazań do treningu (patrz wyżej). Niemniej pozwolę sobie rozwinąć i uszeregować poniższą listę według najbardziej priorytetowych, opierając się na obiektywnych oraz subiektywnych przesłankach:
PODSUMOWANIE
Metoda elektrostymulacji nie jest żadnym „złotym środkiem”, a jedną z dostępnych na rynku metod treningowych, którą warto wdrożyć do swojego warsztatu trenerskiego. Z perspektywy czasu uważam, że możliwość wykorzystania elektrostymulacji w pracy z klientem komercyjnym daje dużo więcej możliwości oraz potencjalnych nowych klientów. Oczywiście wciąż jedną z głównych barier jest dość wysoki koszt wdrożenia i zakupu technologii EMS, niemniej z każdym kolejnym rokiem, większa dostępność i konkurencja rynkowa, powodują, że próg wejścia obniża się. Kluczem jest dobry plan oraz rozwijanie umiejętności trenerskich w celu wykorzystania całego potencjału metody EMS. W tym celu wraz z ProFi Academy wprowadzamy do oferty szkoleniowej system szkoleń dla przyszłych i aktualnych trenerów EMS: materiałów, webinarów i szkoleń.
Już dzisiaj pragnę zaprosić wszystkich do udziału w bezpłatnym webinarze 14 stycznia 2025 r. pt. Metoda elektrostymulacji (EMS) w treningu personalnym: hit czy kit?
A jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej, zapraszamy na nasze 2 nowe szkolenia: TRENER EMS Poziom I i Trener EMS Poziom II, sprawdź i nie zwlekaj z zapisem!
@trenerodAdoZ
Szkoleniowiec ProFi Academy
Trener personalny, trener EMS
Źródła:
The Impact of Baseline Pain Intensity on the Effectiveness of Whole-Body Electromyostimulation (WB-EMS) for Nonspecific Chronic Back Pain (2024)
Revised list of absolute and relative German contraindications for WB-EMS (2024)
Efectiveness of whole‑body electromyostimulation on knee pain and physical function in knee osteoarthritis: a randomized controlled trial (2024)
Acute Effects of Combining Whole-Body Electromyostimulation with Resistance Training in Active Women (2023)
Effects of electrical muscle stimulation on core muscle activation and physical performance in non-athletic adults (2022)
Effects of whole-body electromyostimulation on function, muscle mass, strength, social participation, and falls-efficacy in older people: A randomized trial protocol (2021)
Efficacy of Whole-Body Electromyostimulation (WB-EMS) on Body Composition and Muscle Strength in Non-athletic Adults. A Systematic Review and Meta-Analysis (2021)
Electrical Muscle Stimulation: An Effective Form of Exercise and Early Mobilization to Preserve Muscle Strength in Critically Ill Patients (2012)