Trener medyczny jako nowa specjalizacja w pracy trenerów

Trener medyczny jako nowa specjalizacja w pracy trenerów
Izabela Alvarez, 22-03-2023

W myśl zasady rynku chcąc zostać lub stawać się atrakcyjnym dla odbiorców swoich usług, należy sondować kierunki i trendy pozwalające wyprzedzać oczekiwania swoich klientów.

 

Jakie kierunki obserwujemy dziś w branży fitness?

Oczekiwanie na wizytę do fizjoterapeutów zwiększa się niewspółmiernie w porównaniu do lat poprzednich. Pokazuje nam to, że dzisiejszy klient zderza się z coraz większymi problemami zdrowotnymi. Chcąc wyprzedzać rynek i zwiększać ilość swoich klientów należy przede wszystkim rozumieć ich potrzeby. Przyszłość i powodzenie w pracy trenerów personalnych według najnowszych sondaży, to zdecydowanie podążanie w kierunku form nastawionych na zdrowie, gdzie na końcu klient znajdzie rozwiązanie swoich problemów, nie tylko u coraz trudniej dostępnego w terminach fizjoterapeuty i lekarzy, ale i u swojego trenera.

Trener pracujący z dysfunkcjami ruchowymi występującymi coraz liczniej u klientów branży fitness będzie coraz bardziej poszukiwanym źródłem rozwiązania problemów swoich podopiecznych.  Problemy zdrowotne to nie tylko dysfunkcje z kręgosłupem, kolanem czy biodrem, to również poszukiwanie treningu nastawionego na powrót po kontuzjach lub prewencji ich występowania.

 

Jak wygląda nasz rynek w ocenie zdrowia?

Wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022 (NTZP2022) nie pozostawiają złudzeń – w kwestii kompetencji zdrowotnych mamy wciąż wiele do zrobienia. Nasz średni Indeks Zdrowia, czyli wskaźnik pokazujący, w jakim stopniu przestrzegamy zaleceń ekspertów, dotyczących profilaktyki chorób i zdrowego stylu życia, wyniósł zaledwie 55,1 proc., zaledwie 0,4 pp. więcej niż w 2021 r., ale nadal o 6,8 pp. mniej niż w 2020 r. [1]. To niepokojąca obserwacja, szczególnie w zestawieniu z danymi GUS, które mówią, że w Polsce oczekiwane trwanie życia w 2020 r. skróciło się w porównaniu z 2019 r. o prawie półtora roku, do około 77 lat. Co więcej, krótszą średnią długość życia niż Polska spośród krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), dla których były dostępne dane, miały w 2020 r. tylko trzy państwa — Litwa, Łotwa oraz Węgry [2].

 

Wg badań Ośrodka Statystyki Zdrowia i Ochrony Głównego Urzędu Statystycznego Polska, podobnie jak inne kraje OECD, zmaga się̨ z rosnącą̨ śmiertelnością̨ spowodowaną chorobami cywilizacyjnymi. Najczęstszą̨ przyczyną zgonów w Polsce pozostają̨ choroby układu krążenia. Coraz częstszą̨ przyczyną zgonów w Polsce są̨ również̇ choroby układu oddechowego, które powodują̨ 7% wszystkich zgonów. Z większością tych schorzeń możemy sobie poradzić stosując odpowiednią prewencję w postaci zastosowania odpowiedniej aktywności fizycznej.

„Postępujący proces starzenia się̨ populacji oraz wzrost liczby zachorowań na choroby przewlekłe skłaniają̨ do prognozowania wzrostu popytu na świadczenia zdrowotne, a tym samym zwiększonego zapotrzebowania na personel medyczny.”

Unaocznia nam to potrzebę zdobywania nowych kompetencji w celu budowania środowiska i szukania odpowiedzi na rosnącą potrzebę z zakresu prozdrowotnego podejścia m.in. do treningu.

 

Nowa specjalizacja "Trener Medyczny" przyszłością dla Trenerów!

Chcąc utrzymać się na rynku, jak i zapewnić swoją przyszłość w tym zawodzie, trener potrzebuje w dzisiejszych czasach zwiększać swoje kompetencje w tej dziedzinie. Poznanie samych jednostek chorobowych, czy dysfunkcji występujących najczęściej w ciele naszych klientów to dopiero początek. Holistyczne podejście do treningu kryje za sobą wiele aspektów od rozumienia analizy ruchy, odpowiedniej diagnostyki, po odpowiedni dobór ćwiczeń, do umiejętności komunikacji z fizjoterapeutą czy lekarzem. Tylko takie podejście gwarantuje skuteczność.

Trener Medyczny to niezwykle odpowiedzialna rola, która wymaga od trenera szerokiej wiedzy, jak i szczególnej wrażliwości na dokształcanie się i zdobywanie wiedzy z rzetelnych źródeł.

 

Kim jest Trener Medyczny?

Podsumowując rolę trenera medycznego skupimy się na kluczowych jego zadaniach.

  • W swojej pracy skupia się na szczegółowej diagnostyce oraz terapii pacjentów poprzez trening.
  • Współpracuje z klientami o zróżnicowanej dyspozycji ruchowej, sportowcami, amatorami sportu oraz pacjentami ortopedycznymi, w tym pacjentami z problemami bólowymi.
  • W pracy wykorzystuje wiele metod terapii połączonych z nauką treningu i wzmacnianiem ciała.
  • Posiada wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii wysiłku i funkcji ciała.
  • Potrafi przeprowadzić na podstawie wywiadu szczegółową diagnozę, zrozumieć język medyczny lekarzy i fizjoterapeutów, jak i zastosować odpowiedni dobór ćwiczeń w ujęciu programowania terapii ruchowej.
  • Potrafi dokładnie ocenić, kiedy odesłać klienta do specjalisty tj. lekarza czy fizjoterapeuty. Posiada też niezbędne narzędzia pozwalające na pracę z klientem po przebytych urazach, z kobietami w ciąży i po porodzie, z klientami z dysfunkcjami aparatu ruchu wynikającymi z wad postawy lub z klientami obciążonymi jednostkami chorobowymi.
  • Zna protokoły postępowania i wie w jaki sposób zbudować komunikację, tak aby klient/pacjent mógł w pełni i sprawnie wrócić do swojej sprawności

Trener potrzebuje przede wszystkim narzędzi do oceny funkcjonalnej klienta, jak i ocenić m.in. zaburzenia we wzorcach ruchowych eliminując np. ryzyko urazów, dzięki czemu wyprzedza i eliminuje problemy, które mogą wystąpić. Zapobiegając wystąpieniom kontuzji staje się wartościowym rozwiązaniem i niezbędnym elementem w procesie dbania o zdrowie swoich klientów. Zaplanuj swoją przyszłość poszukując rzetelnych źródeł wiedzy i bądź gotowy na to, co przyniesie przyszłość.

Autor:
Izabela Alvarez

 

 

Źródła:

Borek Dominika, Gustyn Justyna, Kozłowska Joanna, Morytz-Balska Ewa, Piotrowski Filip, Safader Marcin, Zielkowska Anna, Ku lepszemu życiu. Polska w OECD, Główny Urząd Statystyczny, Departament Opracowań Statystycznych, Warszawa 2021.

https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5501/44/1/1/ku_lepszemu_zyciu._polska_w_oecd.pdf

Urząd Statystyczny w Krakowie, Ośrodek Statystyki Zdrowia i Ochrony Zdrowia pod kierunkiem Piotr Łysoń. Natalia Koehne , Agata Czekalska, Krzysztof Nyczaj, Maria Penpeska, Anna Jasiówka, Michał Urbas,Michał Bedlicki Wydział Statystyki Zdrowia (Departament Badań Społecznych GUS)

https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5513/2/7/1/ochrona_zdrowia_w_gospodarstwach_domowych_w_2020_r..pdf

https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/w-drodze-do-zmjany-z-nationale-nederlanden,ntzp-2022--stan-zdrowia-polakow-stale-sie-pogarsza--dlaczego-,artykul,66200384.html

Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz