Jak eliminować swoje dysfunkcje poprzez trening siłowy?

Jak eliminować swoje dysfunkcje poprzez trening siłowy?
Patrick Meinart, 05-04-2023

„Ćwiczenia korekcyjne” służą przede wszystkim eliminowaniu błędów ruchowych i dysfunkcji narządu ruchu. W ten sposób celują konkretnie w odpowiedni słaby punkt lub przynajmniej próbują korygować błędne ruchy za pomocą strategii kontroli. Oprócz tej konkretnej strategii istnieje jeszcze jedna: po prostu stań się silniejszy.

Wiele osób hamuje się podczas treningu, ponieważ myślą że są nie dość sprawni. Jedno kolano lekko ugina się podczas przysiadu, łokieć nie wydaje się odpowiedni podczas podciągania lub plecy wydają się niestabilne podczas martwego ciągu. Te stany emocjonalne i doznania prowadzą albo do ograniczenia własnego treningu, albo w najgorszym przypadku do zastoju w treningu. Tak, istnieją pewne „strategie korekcyjne”, które można zastosować w treningu i terapii, aby przeciwdziałać chronicznemu bólowi, eliminować deficyty ruchowe i naprawiać inne problemy.

Najbardziej zrównoważonym sposobem rozwiązywania problemów jest stawanie się silniejszym. Nie musi to jednak oznaczać treningu siłowego w konwencjonalnym tego słowa znaczeniu. Ćwiczenie mobilności również należy do tej kategorii. Jeśli występuje problem w określonym obszarze, ćwiczenia mobilności mogą być pomocne w rozwiązaniu lokalnych problemów z poruszaniem się. Problemy dotyczą więc przede wszystkim „nieefektywnych” wzorców ruchowych. Spraw, by ruch znów był skuteczny, a bardzo prawdopodobne jest, że rozwiążesz większy problem. Cel ten można łatwo osiągnąć za pomocą ćwiczeń mobility. Zacznij od prostych ćwiczeń, a następnie jak najszybciej przejdź do bardziej złożonych ćwiczeń lub dodaj dodatkowe obciążenie do ćwiczenia mobilności (mobilność z obciążeniem).

Klasyczny trening siłowy jest również idealny jako „korekta”. Wzmocnienie ciała ma wpływ korygujący na wadliwe wzorce ruchowe. Nie mam jednak na celu nałożenia deficytu ruchowego innym ćwiczeniem – zgodnie z mottem: „Obciążenie dysfunkcji powoduje, że dysfunkcja się powiększa”. Poniższy przykład powinien rzucić nieco światła na tę kwestię.

Załóżmy, że Twoje plecy są niestabilne podczas martwego ciągu, jak wspomniano powyżej. Jeśli technika jest prawidłowa i plecy można kontrolować podczas ruchu, jako trener często ignoruję odczucie mojego klienta – o ile ładunek może być odpowiednio przeniesiony. W tej sytuacji optymalna technika wskazuje na efektywny wzorzec ruchowy, który dla mnie jest podstawowym wskaźnikiem funkcjonalnego wzorca ruchowego – tu nic nie trzeba poprawiać. Jednakże, jeśli mój klient ma tendencję do załamywania się podczas wykonywania martwego ciągu, a reakcja nerwowo-mięśniowa jest wadliwa, prawdopodobnie istnieje problem, którym należy się zająć. Teraz mogę pracować z „korektami” w tym miejscu lub zmienić ćwiczenie (ułatwić) i ponownie sprawdzić stabilność pleców. Ewentualnym krokiem byłoby wykonanie ćwiczenia „wyprost pleców” i ponowne sprawdzenie ustawienia kręgosłupa. Jeśli plecy wyglądają najlepiej podczas tego ćwiczenia, nie ma „deficytu stabilności”, tylko problem z kontrolą nerwowo-mięśniową związany z martwym ciągiem. W takim przypadku mogę przejść do regresji i zmniejszyć zakres ruchu w postaci „Rack Pulls”. Podciąganie na stojaku symuluje martwy ciąg ze zmniejszonym zakresem ruchu.

Zwiększając stopniowo amplitudę ruchu w trakcie cyklu treningowego mam możliwość zbliżenia się do pierwotnie błędnego wzorca ruchowego (martwy ciąg) i rozwiązania problemu w dłuższej perspektywie. Zasadniczo używam modyfikacji ćwiczenia „martwego ciągu”, aby rozwiązać problem z ruchem. Jednocześnie poprawia się nie tylko moja koordynacja, ale także siła. Jeśli zastosuję się do tej „strategii korekcji” nie tylko wyeliminuję deficyt ruchu w martwym ciągu na dłuższą metę, ale również stanę się silniejszy w martwym ciągu po korekcie.

Oczywiście dotyczy to również innych ćwiczeń. Czy to wyciskanie na ławce, czy wyciskanie na barki – zawsze istnieje strategia korekcyjna, która nie wymaga klasycznych „ćwiczeń korekcyjnych”, a jedynie inteligentnego treningu siłowego według indywidualnych potrzeb jak np. poprawa mobilności poprzez trening siłowy.

Autor:
Patrick Meinart

Więcej dowiesz się podczas szkolenia Mobilność z Perspektywy Mózgu już 25.06 w Warszawie oraz podczas konferencji Medical Trainer Summit już 23-25.06.2023r. w Warszawie oraz online!

Umów się z doradcą
Skorzystaj z naszego doświadczenia umów się na bezpłatną konsultację.
Wypełnij formularz