Blizna to zmiana skórna będąca najczęściej następstwem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniem ubytku tkanką łączną włóknistą. Blizny mogą mieć charakter przerostowy, gdy ilość tkanki łącznej jest większa niż ilość tkanki zniszczonej urazem, albo zanikowy.
Większość osób posiadających bliznę chciałoby, aby była ona jak najmniej widoczna lub po prostu lepiej wyglądała. Jednak czy jest to możliwe?
Integracyjna Terapia Blizn zajmuje się przede wszystkim terapią zaburzeń blizn lub zaburzeń w ciele wywołanych przez ich obecność. Często wygląd blizny znacząco się poprawia na skutek podjętych działań terapeutycznych. Szybsza i bardziej widoczna poprawa wyglądu blizn jest możliwa dzięki działaniom z zakresu medycyny estetycznej. Jeżeli blizny nie wykazują żadnej formy zaburzenia możemy pokierować pacjenta do specjalisty z tej dziedziny.
Współczesna medycyna estetyczna/regeneracyjna coraz więcej uwagi poświęca naturalnym czynnikom naprawczym np. zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP. Biokompatybilność (zgodność tkankowa) wyklucza ryzyko reakcji alergicznej bądź braku przyswajalności.
Osocze bogatopłytkowe (ang. PRP – Platelet Rich Plasma) to preparat otrzymywany z krwi żylnej pacjenta. Jest to stężona zawiesina autologicznych płytek krwi w stosunkowo niewielkiej objętości osocza. Zawiera koncentrat płytek krwi, płytkowe czynników wzrostu i wszystkie wartościowe składniki osocza (białka – fibrynę, fibronektynę i witronektynę).
Płytki krwi, czyli trombocyty, to elementy morfotyczne, które odpowiadają za krzepnięcie krwi, rozpuszczanie skrzepów oraz uszczelnianie uszkodzonych naczyń krwionośnych. Są też miejscem magazynowania wielu substancji biologicznie czynnych.
Osocze bogatopłytkowe – jego działanie opiera się na udowodnionych korzystnych właściwościach stymulacji fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny oraz do neowaskularyzacji (tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych).
W miejsca, które chcemy poddać przebudowie, regeneracji, w omawianej sytuacji w miejsce blizn, dostarczamy ten właśnie autogenny preparat bogaty w czynniki wzrostu.
Czynniki wzrostu (Growth Factors - GFS) to wyspecjalizowane polipeptydy pobudzające inne komórki do podziału, wzrostu lub różnicowania.
Jakie jest ich pole działania?
Najważniejsze GFS to płytkowy czynnik wzrostu (PDGF), transformujący czynnik wzrostu (TGF), czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF), naskórkowy czynnik wzrostu (EGF), insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF), czynnik wzrostu fibroblastów (FGF).
Wskazaniami do terapii autogennej, oprócz wielu wskazań z działu medycyny estetycznej, są obecne na skórze zanikowe lub przerosłe blizny powstały po urazie, operacji, w wyniku poparzenia lub po trądziku. W przypadku blizn i rozstępów osocze bogatopłytkowe przebudowuje bliznę w kierunku zdrowej tkanki. Poprzez stymulację i własne podziały unaczynnia bliznę, wyrównując strukturę i barwę zmian oraz zmniejsza jej widoczność.
Tego rodzaju zabiegi często są stosowane w sportowej medycynie regeneracyjnej po różnych urazach mięśni, ścięgien, więzadeł, jak i w zwyrodnieniu stawów. Dzięki temu, niektóre schorzenia ortopedyczne można wyleczyć bez konieczności operowania.
Do leczenia PRP kwalifikowani są również pacjenci z trudno gojącymi się przewlekłymi ranami (stopa cukrzycowa, owrzodzenia, odleżyny).
Jakie warunki muszą być spełnione, żeby terapia źle gojącej rany mogła zostać podjęta?
Efekty zauważalne są po około dwóch tygodniach, ale przebudowa tkanek zaczyna się już po 48h od zabiegu.
Jakich efektów może oczekiwać pacjent?
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego należy do bardzo bezpiecznych, istnieją jednak też przeciwwskazania do jego wykonania.
Należą do nich:
Przebieg terapii nie jest skomplikowany, ale PRP powinien przeprowadzać tylko lekarz uprawniony odpowiednim certyfikatem.
Zabieg ma trzy podstawowe etapy:
Skutki uboczne to:
Może dla terapeutów ważny jest aspekt „funkcjonalny” blizny, ale nie możemy też zapominać o tym czego potrzebuje pacjent. A tu często chodzi po prostu o „estetykę”. Zanim jednak polecimy pacjentowi zabiegi upiększające bliznę przeprowadzamy standardowe działania diagnostyczne i w razie potrzeby terapeutyczne wg schematu postępowania ITB.
Autor:
Katarzyna Młotek
Więcej dowiesz się podczas konferencji Medical Trainer Summit już 23-25.06.2023r. w Warszawie oraz online, gdzie Kasia poprowadzi swój wykład: "CHARAKTERYSTYKA ZABURZEŃ BLIZN MOGĄCYCH W ISTOTNY SPOSÓB WPŁYWAĆ NA JAKOŚĆ I EFEKTYWNOŚĆ TRENINGU."