Ból barku podczas treningu - jak sprawdzić co nas boli?
Chyba każda osoba trenująca chociaż raz doznała bólu barku. Ból u wielu osób ma różny charakter, różne umiejscowienie oraz pojawia się przy niespecyficznych ruchach.
Jak zatem sprawdzić co nas boli?
W pierwszej kolejności z pomocą przychodzi anatomia.
Znając dokładnie przebieg i funkcję danego mięśnia, jesteśmy w stanie określić, który mięsień będzie powodował ból.
Ból pochodzenia mięśniowego będzie charakteryzował się podczas oporu w ruchu, w którym dany mięsień jest zaangażowany.
Spięcie danego mięśnia i przeciwdziałanie oporowi bardzo często będzie powodowało ból kłujący, często połączony z osłabieniem siły mięśniowej.
Pamiętajmy, że nie zawsze ból pojawi się w całym zakresie ruchu. Włókna mięśniowe często włączają się w określonej fazie ruchu, więc może okazać się, że ból pojawi się tylko na moment np. w środkowej fazie ruchu.
Jeśli problem jest „mięśniowy” z pomocą przyjdą testy oporowe.
Wystarczy, że ustawimy mięsień w pozycji skróconej i postaramy się dołożyć opór w kierunku rozciągnięcia. Jeśli dany mięsień rzeczywiście będzie uszkodzony, pojawi się ból.
Na sam staw ramienny, posiadamy wiele testów diagnostycznych i funkcjonalnych, które w szybki i łatwy sposób pokażą nam problem, który występuje w stawie.
Najprostszymi testami jakie możemy wykonać są:
Często ból spowodowany jest nie tylko ze struktury mięśniowej, ale także z innych struktur, znajdujących się w obrębie stawu ramiennego.
Ból powodować może kaletka podbarkowa, przykrucz torebki stawowej, która będzie ściągała inne struktury czy zaburzona postawa ciała np. ustawienie łopatki czy dysbalans mięśniowy.
W takim przypadku należy rozpocząć diagnostykę od dokładnej obserwacji klienta, jego postawy ciała oraz wykonywane ruchy, a także porównać obie strony ciała.
Przyczyn bólu może być bardzo wiele, każdy ból może mieć inną przyczynę, dlatego ważna jest diagnostyka, która ułatwi nam pracę z klientem i usunięcie nie objawów, ale przyczyny dolegliwości.
Więcej o diagnostyce dowiesz się na szkoleniu PFS Diagnostyka Funkcjonalna w Treningu, na które serdecznie zapraszamy.
Autor
Mateusz Kawalec