Zagadnienie taśm anatomicznych staje się coraz bardziej popularne, szczególnie w tematyce treningu. Prawdopodobnie każdy chociaż raz słyszał o treningu taśmy tylnej, ćwiczeniach na taśmę przednią lub wzmacnianie core - taśmy głębokiej.
Ilu autorów, tyle taśm. Problem z taśmami jest taki, że wielu autorów opisuje inny przebieg danej taśmy. Istnieją rozbieżności także w ilości występujących taśm w ludzkim ciele oraz dokładnej ich funkcji.
Taśmy anatomiczne to nic innego jak przebieg konkretnych mięśni przez ludzkie ciało w określonym kierunku. Taśmy składają się z mięśni, które mają bliźniacze przyczepy i w pewien sposób zahaczają o siebie, tworząc swego rodzaju łańcuch z ogniwami.
Problemem powstaje w momencie, w którym poszczególne ogniwo zaczyna „puszczać” i nie utrzymuje napięcia. Może mieć to przełożenie na siłę mięśniową oraz aktywność danej taśmy.
Analogiczna sytuacja tworzy się, kiedy dany mięsień z taśmy ulega uszkodzeniu i powstaje w jego obrębie hipertonia, czyli zbyt duże napięcie mięśniowe. Często jest to reakcja obronna, zrost, restrykcja lub przykurcz. Taka sytuacja prowadzi często do pociągania sąsiednich struktur w swoim kierunku.
Przykładem może być taśma tylna w skład, której wchodzą:
Wyobraźmy sobie sytuację, że dochodzi do uszkodzenia w obrębie mięśnia dwugłowego uda, a dokładnie głowy długiej. Uraz spowodował spięcie całego mięśnia, w miejscu uszkodzenia pojawiła się blizna, która ściąga w swoim kierunku włókna mięśniowe. Mięsień przez to staje się mniej elastyczny i sztywny. Przekłada się to na jego elastyczność, aktywność oraz siłę. Mięsień ten pociąga w swoim kierunku mięsień brzuchaty łydki oraz więzadło krzyżowo- guzowe i prostowniki grzbietu.
Przez niewydolność mięśnia dwugłowego i ograniczoną jego funkcję, sąsiednie struktury muszą go wspomóc, odciążając go oraz przejmując za niego napięcie. Przekłada się to na mechanikę ciała, ustawienie stawów: kolanowego, biodrowego, krzyżowo-biodrowego oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
W skrajnych przypadkach napięcie może przenieść się w dalsze obszary taśmy i napiąć struktury w obrębie karku i głowy, co finalnie może prowadzić do bólu głowy przez uraz głowy długiej mięśnia dwugłowego uda.
Wszystko to pokazuje, że nie zawsze tam gdzie jest ból musi znajdować się przyczyna.
Często urazy z przeszłości dają tego typu objawy, ponieważ ciało poradziło sobie poprzez kompensacje w obrębie układu mięśniowego lub w ułożeniu ciała. Taki stan rzeczy, który utrzymuje się długotrwale, po pewnym czasie spowoduje ból, ponieważ układ nerwowy wyczerpie swoje możliwości adaptacji i zostanie przestymulowany.
Aby określić, która taśma mięśniowa jest zaburzona należy znać jej przebiegi oraz dokładną funkcję w różnym ułożeniu ciała.
Przydatne okażą się testy mięśniowe, które wskażą na problem z hiper lub hipotonią.
Dzięki nim będziemy w stanie określić, który mięsień odpowiada za osłabnie całej taśmy mięśniowej.
W jaki sposób badać taśmy mięśniowe oraz jak i jakie wykonywać testy, dokładnie pokazujemy na szkoleniu PFS Diagnostyka Funkcjonalna w Treningu, na które zapraszamy.
Autor
Mateusz Kawalec