Superżywność to produkty spożywcze, które posiadają niezbędne składniki żywieniowe oraz udokumentowaną wartość prozdrowotną. Czy zatem możemy powiedzieć, że superżywność to współczesne suplementy, a może nawet leki?
Wychodząc z definicji, suplement diety to dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki (witaminy, inne składniki mineralne, aminokwasy lub inne substancje egzogenne), których może brakować w codziennej diecie. Suplement oferowany jest najczęściej w postaci skoncentrowanej - jako tabletki, kapsułki, proszek lub płyn. Według dyrektywy Unii Europejskiej suplementy diety zaliczane są do żywności. Czym jest lek? Według ustawy lek to każda substancja, niezależnie czy jest ona naturalna, czy syntetyczna, nadająca się do bezpośredniego wprowadzania do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej, w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego lub w celu zapobiegania chorobie.
Jeśli superżywność, inaczej zwana żywnością funkcjonalną:
- po pierwsze, odżywia organizm - dostarcza niezbędnych związków egzogennych (czyli tych niewytwarzanych przez organizm), takich jak aminokwasy egzogenne, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (potocznie zwanymi: tłuszczami omega 3 i omega 6), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i w wodzie oraz licznych mikro i makro elementów.
- po drugie, działa przeciwzapalnie - zawiera w sobie liczne przeciwutleniacze, polifenole, flawanoidy, antocyjany, jak i witaminy C, tokoferol czy retinol.
- po trzecie, posiada udokumentowane działanie - liczne badania potwierdzają prozdrowotne działanie Superżywności. Coraz częściej lekarze i dietetycy sięgają po żywność funkcjonalną w celu poprawienia jakości odżywienia - poprawiając stan zdrowia pacjenta.
- po czwarte, są to naturalne produkty, które zostały poddane najlepszej obróbce technologicznej - superżywność otrzymuje się poprzez procesy liofilizacji i instantyzacji. Dzięki tym procesom technologicznym produkty nie tracą swoich prozdrowotnych składników, które występują w naturalnych kompleksach - jednym słowem są najlepiej przyswajalnymi składnikami odżywczymi w diecie! Dzięki ich biodostępności szybko uzupełniają niedobory witamin i składników mineralnych, a ponadto zapobiegają możliwości spożycia za dużej ilości tylko jednego składnika odżywczego (w naturalny sposób zapobiegają hiperwitaminozie, która jest równie niebezpieczna dla zdrowia, jak i hipowitaminoza).
- po piąte, tak jak suplement albo lek, tak już niewielka ilość superfood potrafi uzupełnić niedobory składników odżywczych w diecie - łyżka liofilizowanej pietruszki, czy liofilizowanego jarmużu uzupełnia dzienne zapotrzebowanie witaminy C!
Zatem jeśli superfoody odżywiają, uzupełniają niedobory, działają przeciwzapalnie, działają już w niewielkich ilościach, to czy to są już superfoody, czy może żywność lecznicza albo żywność przyszłości? Dobrze wiemy, że odpowiednia dietoprofilaktyka pomaga zapobiegać licznym chorobom, a zarazem jest konieczna w ich leczeniu. Jeśli chcemy cieszyć się pełnym zdrowiem, to warto sięgać po żywność funkcjonalną już dzisiaj, nie czekając na stan, gdy będzie ona jedyną deską ratunku.
Zapoznaj się z pełną ofertą szkoleń z dietetyki i suplementacji :
https://www.profi-fitness.com.pl/trener-personalny/dietetyka-combo